Alkoholio žala žmogaus organizmui

Savo aplinkoje nepažįstu žmogaus, kurio giminėje ar artimųjų tarpe nebūtų alkoholikų. Tai yra didelio mąsto, rimta problema Lietuvoje, nors daugelis žmonių net nepripažįsta, kad yra alkoholikai. Daugelis gal net pasakytų, kad „geriu nedaug, o nuo to tikrai nemirsiu“. Gaila, tačiau alkoholis sukelia begalę ligų, kurios komplikuojasi ir veda prie didelių skausmų ir galiausiai mirties. Alkoholis yra itin kenksmingas žmogaus organizmui. Apie tai ir pakalbėsime, kokia alkoholio žala mūsų organizmui.

Alkoholis pirmiausia kenkia kepenims. Kepenys gaudamos alkoholio dideliais kiekiais, nebesugeba šalinti toksinų iš organizmo. Jos bando alkoholį perdirbti į mažiau toksišką medžiagą, tokiu būdų kepenų ląstelės miršta ir jos yra pakeičiamos riebalais. Prasideda kepenų suriebėjimas. Dėl kepenų ląstelių pažeidimo gali išsivystyti cirozė , o dėl mirštančių ląstelių ir vietoj jų atsirandančių mutavusių ląstelių, galiausiai išsivysto vėžys.

Net mažas alkoholio kiekis naikina smegenų ląsteles. Ir naikina jas negrįžtamai. Taigi, jei išgeriame 100 gramų degtinės, negrįžtamai žūsta 10 tūkstančių smegenų ląstelių. Taip atsitinka todėl, nes alkoholiui patekus į kraują, sulimpa eritrocitai. Tokiu būdu atsiranda trombai, kurie užkiša mikrokapiliarus, o šie išsipučia ir sprogsta. Mirusios ląstelės iš organizmo pasišalina iš organizmo jau kitą dieną. Chirurgams didelį įspūdį daro tai, ką skrodimo metu mato chroniškų alkoholikų organizme. Kai kurių smegenys būna tik pusės normalaus smegenų dydžio, o smegenų vingiai, tokie svarbūs smegenų veiklai, būna visiškai išsilyginę.

Alkoholis kenkia širdies raumenų ląstelėms. Paprastai alkoholikų širdis visuomet būna didesnė, nes ilgai vartojant alkoholį širdis pasidengia riebalų sluoksniu. Net ir mažam alkoholio kiekiui patekus į širdį, širdies raumuo susilpnėja, praranda elastingumą, o tai reiškia, kad galiausiai širdis negali efektyviai pumpuoti kraują, kas vadinama kardiomiopatija arba širdies nepakankamumu. Širdies raumuo (miokardas) priklausomai nuo ligos kilmės gali arba išsiplėsti, sustandėti arba sustorėti. Ši liga dažniausiai išsivysto nesaikingai vartojant alkoholį.  Dažniausia širdies liga yra koronarinė (išeminė) atsirandanti dėl sumažėjusios arba nutrūkusios širdies vainikinių arterijų kraujotakos. Arterijų sienelės padengiamos riebalų sluoksniu ir po kiek laiko arterijose ir kapiliaruose atsiradę trombai sustabdo kraujo tekėjimą, taip sustabdydami deguonies ir naudingų medžiagų aprūpinimą širdies raumenims.

Alkoholis kenkia kasai. Tik 80 gramų sveriantis organas gyvybiškai svarbus mūsų organizmui. Būtent kasa, o ne skrandis yra svarbiausias virškinimo organas. Kasa per dieną gali išskirti iki 2,5 litro virškinimo sulčių, padedančių suskaidyti maistą. Taip pat kasa išskiria hormoną – insuliną, dalyvaujantį virškinimo funkcijoje. Šis hormonas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Pankreatitas – liga, kurios metu atsiranda kasos uždegimas bei pažeidžiamos kasos ląstelės.   Dėl alkoholio pertekliaus kasos veikla gali sutrikti taip, kad sutirštėja šios liaukos išskiriamos virškinimo sultys ir sutrikdomas visas virškinimo procesas. Alkoholio sukeltas pankreatitas gali baigtis kasos vėžiu. Didžiausias pavojus susirgti pankreatitu kyla žmonėms piktnaudžiaujantiems alkoholiu bei mėgstantiems riebiai pavalgyti.

Taigi, jei jau nusprendėte keisti savo gyvenimą ne tik atsisakydami alkoholio, (arba bent jau apribodami jo vartojimą) galima eiti dar toliau ir sveikatintis „iš peties“. Čia paprasti, bet „ne prasti“ sveikos gyvensenos žingsniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *