Keletas patarimų alkoholiko artimui

Alkoholizmas – opi problema, o ypač mūsų Lietuvoje. Nepažįstu šeimos, kuri nebūtų paliesta šios nelaimės. Gal tai tavo tėvas, gal senelis, gal teta ar blolis? Gal net tavo vaikas serga šia priklausomybe. Alkoholikais mes galim bandyt pasikliaut, suteikt dar vieną šansą, tačiau, kaip gėrė, taip ir tebegeria.

Jie visada meluoja savo gerovės dėlei. Nepriimkite alkoholikų melų už tiesą, nes taip elgdamiesi jūs tik skatinsite juos dar daugiau meluoti. Pavyzdžiui, jūsų alkoholikas vyras prašo pinigų, dievagodamasis, kad tikrai daugiau negers, o pinigų reikia vaistams, ar duonai. Nesąmonė, jis tikrai nusipirks išgert. Tiesa gali būti skaudi, tačiau reikia ją išgauti.

Taip pat neleiskite, kad jus apgaudinėtų pažadais, nes tokiu atveju alkoholikai išvengia atsakomybės ir jūs prarandate pagarbą jų akyse. Pavydžiui, jūsų alkoholikas sūnus prižada atlikti kokį nors namų ruošos darbą, tačiau to nepadaro. Jūs jam atleidžiate, bandote suprasti, nes gal pavargęs. Kitą dieną neatlieka dar kokių nors darbų, o jūs tik šokinėjate aplink jį, skalbiate rūbus, darote valgyti, plaunate indus. Atsakomybės pas tokį alkoholiką nebelieka. Jam taip labai patogu gyventi, o jūs liekate nuskriaustojo vietoje. Taip jis jus išnaudoja, pergudrauja. Neleiskite būt apgaunamas!

Dar vienas svarbus dalykas, kas liečia jūsų pačių sveikatą. Nepritrūkite kantrybės, nes tai sunaikins jus. Skirkite laiko sau, lankykite Al – Anon susirinkimus. Gal net jums reikalingas psichologas, kuriam jūs atsiversite, išsiveksite, jis jus supras. Susiraskite draugų, su kuriais galėsite nueit į kavinę, prekybos centrą. Priklausomybės atveju serga ne vien priklausomas asmuo, bet ir visa jo šeima. Tad rūpinkitės savimi, o ypač vaikais. Išlikite stiprus. Nebijokite ieškoti pagalbos (emocinės, psichinės, jei reikia ir materialios).

Tausokite savo nervus ir balsą – nepamokslaukite alkoholikui, nemoralizuokite, nebandykite išaiškinti tiesos, nesiginčykite nei su blaivu, nei su girtu. Jūs tik save nualinsite, bet įtakos sergančiam žmogui nepadarysite. Svarbiausia, ką gali padaryti – tai semtis kuo daugiau žinių apie alkoholizmo ligą, ieškoti pagalbos sau ir sergančiam žmogui.

Kartais mes bėdavojamės, kad patys alkoholikai nei serga, nei didelių nelaimių jiems atsitinka. Taikliai senolių pastebėta, kad „tokiam ir velnias pagalvę pakiša“. Tačiau neapsigaukim, alkoholizmas yra didelė liga (tiek psichologinė, tiek fizinė). Pirmiausia pažeidžiama nervų sistema (sutrinka mąstymas, atmintis, dėmesys, pakenkiami periferiniai nervai, vystosi silpnaprotystė, depresija). Būna vidaus organų pažeidimų, kaip stemplės plyšimas, skrandžio uždegimas, kepenų cirozė, alkoholinis hepatitas, kasos uždegimas, širdies ritmo sutrikimai, vitaminų stokos sukelti sutrikimai. Alkoholikai juokauja: „Tarp kepenų ir blužnies visad atsiras vietos ir taurelei“, nors šį „juokelį“ vertėtų pratęsti taip: „Kai kepenys jau pragertos, imkimės blužnies“. O jau pats ligonis galėtų pasakyt: „O kas po kepenų? – Karstas!“.

Alkoholizmas – baisi priklausomybės liga. Gera žinia yra ta, kad ji – išgydoma, bloga – ne taip greit ir ne be pastangų (kiekvieno, kuris yra šalia). Nenuolaidžiaukim alkoholikui vyrui ar žmonai, padėkime pirmiausia sau, kad būtumėte stiprūs, o galiausiai – priklausomam asmeniui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *